Zaloguj    Zarejestruj
  • Autor
    Wiadomość

pomiar temp plynu chlodzacego

Postprzez marpas » 2 lipca 2013, 12:37

ponieważ niejednokrotnie zachodzi potrzeba sprawdzenia jaka jest faktyczna temp plynu przy podejrzeniu ze oszukuje ukalad pomiarowy , uszkodzony czujnik czy termostat podaje prosty sposób na wykonanie termometru który będzie wspolpracowal z posiadanym miernikiem który nie posiada opcji pomiaru temp .

udajemy się do sklepu z klamotami elektronicznymi i kupujemy to :
http://weirdscience.eu/Termometr%20w%205%20minut.html koszt u mnie to ok 3-5 pln .
bierzemy kawalek rurki od długopisu lub ok 3 cm odcinek opaski termokurczliwej . . rurke z jednej str dokładnie zaklejamy silikonem najlepiej wysokotemp . opaske term notomiast dokładnie zgrzewamy tak aby była szczelna . do rurki lub opaski wkadamy wskazany w linku term z przylutowanymi przewodami (różnokolorowe ). przewody +i - dajemy na tyle długie aby spokojnie starczyly do podlaczenia się pod aku . przewod od wyprowadzenia out może być krotki ok 20 -30 cm . jeśli korzystamy z rurki to zalac wyprowadzenia zywica lub silikonem . jeśli z koszulki to silikon i po zastygnięciu na na już istniejaca koszulke zalozyc 2 kawalek koszulki na zakladke i zgrzac np. zapalniczka . . mamu gotowy termometr który w razie konieczności wykonania pomiaru wprowadzamy do chłodnicy na końcu swinskiego ogona . odrobina silikonu do dokładnego uszczelnienia wyprowadzenia przewodow na krociec chłodnicy + opaska zaciskowa zalati nam uszczelnienie .
przewody +i mins podlaczamy do aku . przewod krotki do zacisku + miernika . minus miernika do masy lub aku . i mierzymy sobie temp plynu . . po zakończeniu pomiaru przewody zwijamy i podczepiamy do swinskiego ogona i mamy w chłodnicy czujnik temp za pomocą którego z wykorzystaniem posiadanego miernika możemy zawsze dokonać pomiaru .

miernik ustawiamy na zakres 2V (2000mV). to nam da możliwość prostego przeliczenia na *C
wystarczy wynik podzielić /10 .
układ lm 35 ma ta wlasciwosc ze na każdy * C generuje na wyjściu napiecie 10 mV
jeżeli temp wynosi 70* fo na wyjściu będzie wskazanie 700mV co podzielone przez 10 daje 70* . zdaje sobie sprawę iż wada tego jest wprowadzenie czujnika do plynu . wynika to z jego czulosci . gdyby probowac mierzyc na zeberkach chłodnicy to będzie duzy wpływ temp otoczenia i wynik będzie mocno zafałszowany .układ będzie po prostu dodatkowo chłodzony temp zewn . .
jak wroci z naprawy ap foto to zamieszczę jeszcze w tym tem układ który będzie mierzyl temp na czujniku temp do zegara z pominieciem samego wskaźnika na tablicy . koszt wykonania podobny ale bardziej upierdliwy w wykonaniu . jego wkazanie natomiast pozwoli tylko na diagnozę o ile wskaźnik na desce oszukuje . uważam przedstawione rozwiązanie za lepsze bo na podst pomiaru można szybko mieć pewność ze
1 układ pomiarowy jaet sprawny lub kantuje
2 termostat jest sprawny lub nie
3 po wyciagnieciu wnoiskow pozwoli również na diagnozę dlaczego went nie odpala .
4-nie wymaga zakupu miernika z opcja pomiaru temp .

pomiar temp za pomocą miernika wyposażonego w opcje pomiaru temp przedstawiłem tu :

http://forum.astratuningteam.pl/viewtopic.php?t=18843-- obrazek 017
w przypadku kontroli temp startu wiatraka termoparę należy umiescic na poziomie termowlacznika .
marpas
 
-#USER
 
Posty: 1401
Dołączył(a): 23 lutego 2009, 09:22
Lokalizacja: BDG.

Powrót do Astra F

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość