Zaloguj    Zarejestruj

Dam rade sam z tym ?

Tak
5
56%
Nie :D !!
4
44%

Liczba głosów : 9
  • Autor
    Wiadomość

Jak sie maluje krok po kroku pomocy?

Postprzez Tomasz_Stunt » 2 maja 2014, 22:24

Mam do zrobienia zaprawki w Vectra B wiem ze to nie Astra ale też Opel i niestety jestem w tym temacie zielony sam tego nie robiłem jedynie co wiedziałem jak to robi wujek czy ktoś inny, ogniska rdzy nie są duże ale jak się nie zlikwiduje to zaraz będą coraz większe, ogniska sa na drzwiach przednich obie pary, na razie wiem tyle jak to będę robił:
(nie musi być to ładnie bo samochód do użytku własnego dojazd do pracy celem jest tylko pozbycie sie rdzy i powrócenie do ogr wyglądu ale nie jak z fabryki bo samochód i tak ma prawie 20 lat na karku)

1scieram rdze do żywej blachy szlifierką

2poprawiam papierem ściernym

3maluje podkładem reaktywnym i czekam aż wyschnie według zalecę producenta

4nakladam szpachle(pytanie)

-ile dać utwardzacza do szpachli czytałem ze większość na oko daje a inni ze na 100g szpachli 3 g utwardzacza, co się stanie jak dam go za mało lub za dużo?

5matuje to papierem wodnym

6maluje podkładem akrylowym (pytanie)
-jak kupie podkład Jednokomponentowy i czy muszę dodawać do niego jakiś utwardzacz, rozcieńczalnik czy też rozpuszczalnik(benzynę ekstrakcyjną) czy od razu moge nim malować ?

-jak jest z tym dwukomponentowym on potrzebuje utwardzacz, rozcieńczalnik czy też rozpuszczalnik(benzynę ekstrakcyjną) jakie idą później proporce np na 500ml podkładu?

7matuje papierem wodnym

8maluję bazę(pytanie)
-co dodaje sie do bazy czy sam rozcieńczalnik do baz bez utwardzacza ?
-jakie proporcje np na 500ml bazy
- czy jeśli na pudełku pisze 2:1lub3:1 to znaczy ze na 2/3litry bazy leje się 1 L rozcieńczalnika? i na ten sam rozum to na 200ml bazy przypada 100ml rozcieńczalnika ? {czy może jak 2:1 to 100ml bazy i do tego 100ml rozcie a jak do 3:1 to 200ml bazy i 100ml rozcien?}

9maluje lakier bezbarwny(pytanie)
-co dodaje się do bezbarwnego tam idzie tylko utwardzacz i tka jak baza w proporcjach np 2:1lub3:1 czyli 1l utwardzacza na 2/3 litry lakieru bezbarwnego i na ten sam rozum to na 200ml lakieru przypada 100ml utwardzacza,{ czy możne 100ml lakieru 100ml utwa? w tym 2:}
-po jakim czasie kłaść bezbarwny na bazę (temp.malowania np20 stopni) żeby tamta nie zaschła bo chyba wtedy bezb się nie przyjmie i robota na marne ?

10co z lakierem akrylowym czyli już kolorem i połyskiem do niego sie coś dolewa jakieś proporcje tego czegoś sa czy on od razu idzie na podkład akrylowy ?

Pomocy bo jestem zielony będę wdzięczny za opisanie mi czegoś na podstawie tego co napisałem żebym umiał te zaprawki jakoś zrobić

co z tym kubkiem lakierniczym on mi pomoże czy wystarczy mi zwykły z podziałka na ml ?
Tomasz_Stunt

-#USER

Województwo: Mazowieckie
Imie: Tomasz
Auto: Opel Astra F HB
Silnik: Benzyna
Pojemność: 1.6 8v

Re: Jak sie maluje krok po kroku pomocy?

Postprzez MISQ » 2 maja 2014, 23:59

Kolego to co napisales to zapomnij o wszystkim :) tyle w skrocie
.
1 szlif do golej blachy
2 podklad reaktywny
3 podklad akrylowy
4 szpachla
5 szlif papierem na sucho 120,,180,240,400
6 podklad akrylowy
7 szlif na mokro 600,800,1000
8 malujesz farba.
20 letni lakier to maluj akrylem(jednoskladnikowy)
2:1 czyli na 2 l farby lejesz 1 l utwardzacza..
Rozpuszczalnik zaleznie od temp. Ale nigdy nie wiecej niz 20%. Zawsze 5-10%.
Wszystkie takie proporcje podadza Ci w mieszalni lakierow lub popros o gotowca od razu do nalowania.
Utwardzacza lepiej dac mniej niz wiecej bo popeka czy to lakier czy szpachla:)
Temp minimum 15 stopni . Klar na baze po 5h najwczezniej . ZobacYsz jak baza zmatowieje wtwdy jest ok.
Co ok 10min warstwe.
3-1 300ml farba 100ml utwardzacza/rozpuszczalniku.
Kup sobie kubki lakiernicze bedzie Ci latwiej zamieszac farbe .
Do szczescia jeszcze dobra sprezarka, pistolet, waz, odolejac, odwadbiacz, i zegar i ogien.
MISQ

-#USER

Województwo: Podkarpackie
Imie: Michał
Auto: audi/sejo
Silnik: turbo
Pojemność: 1.2/3/0T

Postprzez boombel » 3 maja 2014, 10:51

Taka prawda, ze jak sie nie znasz na tym to za to sie nie bierz, rozne mieszalnie mieszaja farby, w jednej jest gestsza w drugiej rzadka wiec te proporcje mozna sobie o kant rozbic. Wiec z rozpuszczalnikiem na oko trzeba, utwardzacz do juz mozna wg proporcji
Zreszta nie zgodze sie z wszystkim co napisal kolega wyzej

1. gola blacha
2.podklad reaktywny
3. szpachla albo szpachlowka natryskowa
4. tarcie na sucho , tutaj jak kto woli, ja koncze przewaznie na max 240 ale na to maluje szpachlowka natryskowa
5. jak wymaluje szpachlowka to tre na sucho na max 500
6. podklad akrylowy
7. tre na sucho 500 a potem na mokro 800/1000
8 malowanie farba, jesli jednoskladnikowy to kilka cienkich warst zeby sie nie zlalo, jesli dwuskladnikowy to najpierw baza, czekasz az wyschnie i nie musisz czekac 5 godz na to, jak da sie juz przejechac reka to mozna juz malowac klarem, ja sobie wczesniej przecieram baze sciereczka antystatyczna co by syfy wytrzec, klarem to juz kilka warstw, najpierw na malym cisnieniu zapylasz na poczatek, konczac na duzej dawce klaru i powietrza,

Takze reasumujac, trzeba wiedziec conieco bo wziasc i malowac to nie problem ale ustawic sobie cisnienia i dawki zeby sie nie zlewalo to trzeba jakies pojecie miec

Pozatym nie napisales czy masz metalik czy akryl, do bazy nie dolewasz utwardzacza jedynie rozcienczalnik jak jest gesta. Radze tez sobie dokupic antysylikon co by oczka nie wychodzily. Bron Cie panie Boze zebys dolewal ektrakcyjna do czegos, jedynie co mozesz sobie delikatnie odtluscic ale w zasadzie jak sie ma antysylikon to nie trzeba, no chyba ze jest cos upaprane czyms tlustym.

Sprezarka to zalezy do czego uzywasz, ja w domu uzywam 50L ale przydalaby sie z conajmniej 100-150, dobry pistolet tez jest przydatny

jak chcesz sobie zaoszczedzic nerwow to daruj sobie albo jak chcesz sie uczyc to zycze powodzenia
boombel

-#USER

Postprzez Tomasz_Stunt » 3 maja 2014, 12:26

Sprężarkę mam 50L na pompie 2 tłokowej pistolet też jest i te inne bajery dlatego też własne po mimo tego ze myślałem o lakierniku to jednak chciał bym sam to zrobić w celu nauczenia sie bo to zawsze sie przyda bo ruda nigdy nie odpuści blachy a z czasem będzie traktor do malowani to przy zaprawkach złapie drygu do proporcji i warstw

a co jak bym poprosił o podkład bazę i bezbarwny w spray-u (lecę wtedy podkład matuje go dalej psikam bazę na to bezbarwny i koniec?)? rdzy nie jest aż tak dużo są mniejsze niż korek od coca-coli

i co do odolejacz, odwadniacz to ja mam tylko u sb odwadniacz czy z tym da rade malować czy dokupić odolejacz ? dodam że Sprężarka smarowana jest olejem polecacie jakieś zestawy z allegro max 150zł ?
Tomasz_Stunt

-#USER

Postprzez katsu1 » 3 maja 2014, 13:16

a ja mam inny sposób na 1 i 2 punkt :) wiertarka albo mała multiszlifierka farbę zedrzeć i luźna rdze odtłuścić i nakładamy Epoxy Brunox :) po dniu nakładam podkład antykorozyjny dla pewności jak bym gdzieś niechcący pominął brunoxem jakiś malutki kawałek, później szpachla i jak już dalej pisaliście :)

Epoxy Brunox w tej chwili dostępny bardzo łatwo koło 3-4 miechów temu musiałem zamawiać przez firme VW Bełtowski po znajomościach ;p
katsu1

-#USER

Województwo: Małopolskie
Imie: Wojtek
Auto: Astra H
Silnik: z20lel
Pojemność: 1998

Postprzez Tomasz_Stunt » 3 maja 2014, 13:57

katsu1 napisał(a):a ja mam inny sposób na 1 i 2 punkt :) wiertarka albo mała multiszlifierka farbę zedrzeć i luźna rdze odtłuścić i nakładamy Epoxy Brunox :) po dniu nakładam podkład antykorozyjny dla pewności jak bym gdzieś niechcący pominął brunoxem jakiś malutki kawałek, później szpachla i jak już dalej pisaliście :)

Epoxy Brunox w tej chwili dostępny bardzo łatwo koło 3-4 miechów temu musiałem zamawiać przez firme VW Bełtowski po znajomościach ;p

1i 2 punkt to ja wiem lepiej napisz jak lecisz z 4, 6, 8 i 9 :D
Tomasz_Stunt

-#USER

Postprzez MISQ » 3 maja 2014, 14:32

Katsu1 a za chwile placz ze peka itp. Ja opisalem swoj sposob a Wy robcie jak chcecie:)
Albo nakladasz reaktywny podklad albo epoksydiwy i na to akrylowy .
Nie wolno dawac na reaktywny podkladu epoksydu.
Zrobi sie skorupa i tyle pozniej odpadnie i bedzie dziura.
Epoksyd na blache bez rdzy a reaktywny na rdze.
Tyle :568:
MISQ

-#USER

Postprzez Otl » 3 maja 2014, 20:25

no dokładnie żeby brunoxa nałożyć to nie możesz mieć rdzy. bo będzie lipa.

dodam jeszcze że sam pistolet nie wystarczy bo pasuje jeszcze odpowiednią dyszę mieć.

jaki masz pistolet wgl ?
Otl

Klubowicz

Imie: Mariusz
Numer klubowy: K020
Auto: Astra G coupe
Silnik: X18XE1
Pojemność: 1800
Telefon: 509695834

Postprzez Tomasz_Stunt » 4 maja 2014, 15:07

Dysza w pistolecie to 1.4 lub 1.5 już nie pamiętam, pistolet ogólnie wujka jakiś Włoski maluje ok bo malował nim motocykle swoje i błotniki w samochodzie :)
Tomasz_Stunt

-#USER

Postprzez MISQ » 4 maja 2014, 16:52

Zalezy od mieszlani bo sa ludzie co maja wiedze i tacy co chca tylko sprzedac.Kladac szpachle na podklad reaktywny to jak pic wodke i brac leki.
Bezsens-wszystko odpadnie speka itp. Kazda rzeczy musi byc zrobiona z glowa bo efekt wyjdzie po 1 zimie.
Szpachlowki natryskowej nie stosuje bo pozniej masz z ok1cm z farba itp he he chyba ze chcesz auto dociazyc:D
Akryl maluj na max 3 warstwy -1 mgielka reszta wylewne na polysk.
Baza podobnie a lakier bezbarwny glownie sie maluje na 1.5x lub 2.5 x tyle.
5h to bezpieczny czas i na bank bedzie wyschniete, i jak pisalem wczesniej baza jest sucha jak jest matowa wiec trzeba na oko ocenic.
Wszystko z umiarem bo zrobisz skorupe na 1 cm ha ha a to najgorsze co moze być.
No ale jak kolega sprawdza palcami czy baza jest sucha to nie ma pytan he he
Powodzenia:)
MISQ

-#USER

Postprzez katsu1 » 4 maja 2014, 17:14

Otl napisał(a):no dokładnie żeby brunoxa nałożyć to nie możesz mieć rdzy. bo będzie lipa.

dodam jeszcze że sam pistolet nie wystarczy bo pasuje jeszcze odpowiednią dyszę mieć.

jaki masz pistolet wgl ?

tego się właśnie stosuje na rdze nie zdziera sie do golej blachy bo to wchodzi w reakcje z rdzą a tam gdzie niema rdzy łatwo schodzi temu daje podkład antykorozyjny i to siedzi twardo zrobiłem już tak wiele miejsc i jeszcze niema najmniejszego sladu z rdzą a jeździ i jeździ to auto (mówię np o nadkolach)
katsu1

-#USER

Postprzez Otl » 4 maja 2014, 17:30

katsu to teraz zgłupiałem, bo byłem właśnie ostatnio u lakiernika ( który maluje ciągle auta i się zna na rzeczy) z taką rysą 30cm, a nie chciałem na razie malować całego boku więc poradził mi właśnie że mi zamaluje tym brunoxem, z tym że z tego co on powiedział nie kładzie się tego na rdzę, chyba że ja coś źle zrozumiałem.

co do pistoletu to chyba do klaru i bazy przydała by się dysza 1.2 ??
Otl

Klubowicz

Postprzez katsu1 » 5 maja 2014, 20:31

Otl napisał(a):katsu to teraz zgłupiałem, bo byłem właśnie ostatnio u lakiernika ( który maluje ciągle auta i się zna na rzeczy) z taką rysą 30cm, a nie chciałem na razie malować całego boku więc poradził mi właśnie że mi zamaluje tym brunoxem, z tym że z tego co on powiedział nie kładzie się tego na rdzę, chyba że ja coś źle zrozumiałem.

co do pistoletu to chyba do klaru i bazy przydała by się dysza 1.2 ??

no ja widziałem jak robią tym w dużej firmie VW i widziałem skutki po 3latach nawet (jako praktykant w 1 klasie i teraz w 3) ja miałem mocną ryse na drzwiach zrobilem tym dzien pozniej dałem podkład antykorozyjny i tak jeźdże już miesiac teraz robie kolejny poprawki itp :)
katsu1

-#USER

Postprzez Otl » 5 maja 2014, 20:53

ja tą rysę o której mówię zrobiłem przed zimą i jak na razie nie ma tam ani grama rdzy, a w innych miejsach się pojawia, więc wiem że środek jest bardzo dobry ale też i trochę kosztuje.
Otl

Klubowicz

Postprzez Tomasz_Stunt » 5 maja 2014, 21:51

Dorwałem dzisiaj od barat kubek lakierniczy i już wiem ze to co napisałem to jakieś brednie ten kubek cały mój nieudolny kłopot wiedze rozwiązał wszystko super napisane gdzie do jakiej kreski lać no super sprawa tylko Panowie teraz konkrety mnie interesują czyli co do czego dolewam:

co leje do:

1-podkladu jednokomponentnego

2-podkladu dwukomponentnego

3-co dodaje do szpachli

4-co idze do bazy

5-co ma zawierać lakier bezbarwny

6-lakier akrylowy co do niego

Jak są jeszcze jakieś porody to piszcie śmiało :)
Tomasz_Stunt

-#USER

Następna strona

Powrót do Blacharstwo / Lakiernictwo