Zaloguj    Zarejestruj
  • Autor
    Wiadomość

Dolot

Postprzez bambo007 » 16 października 2018, 10:06

Witam
Czy jak dodam wiecej powietrza (stozek) w nowej wyizolowanym pudle to bedzie wyskakiwac blad ubogiej mieszanki paliwo powietrze czy dostosuje sie do powietrza i wiecej paliwa poda ? Czy od nowa bedzie trzeba programowac ?
bambo007

-#USER

Województwo: Mazowieckie
Imie: Damian
Auto: Astra J GTC
Silnik: A16LET
Pojemność: 1598

Re: Dolot

Postprzez KaMYk » 29 października 2018, 13:01

Ilość powietrza w silniku z turbo jest regulowana poprzez 2 parametry: ciśnienie w kolektorze dolotowym i pomiar przepływu. Jeśli dasz stożek, a nie przeprogramujesz map silnika, to nie uzyskasz dosłownie nic. Turbina będzie miała lżej zasysać powietrze, ale po osiągnięciu zadanych ilości zawór bypasowy na spalinach przytnie zasilanie turbiny i utrzyma żądane ciśnienia powietrza i jego przepływ.
Będą tylko efekty dźwiękowe na stożku.
KaMYk

Klubowicz

Imie: Krzysztof
Numer klubowy: K056
Auto: Astra J
Silnik: A20DTH
Pojemność: 2.0 CDTI
Telefon: 691999765

Postprzez Vex » 29 października 2018, 20:50

KaMYk napisał(a):Będą tylko efekty dźwiękowe na stożku.

Mógłbyś bardziej rozwinąć temat?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Vex

-#USER

Imie: Marcin
Auto: Astra K ST
Silnik: B16SHT
Pojemność: 1.6

Postprzez KaMYk » 29 października 2018, 20:55

a co tu rozwijać, nigdy stożka nie słyszałeś? Załóż i posłuchaj, ładny dźwięk :)
KaMYk

Klubowicz

Postprzez Vex » 30 października 2018, 11:14

nie wiem czy słyszałem, no i jeśli słyszałem, to pewnie poza stożkiem i inne części były wymienione, więc nie wiem :/
no nie ważne, może uda mi się na YT znaleźć.

ale teraz inne pytanie... jako że się nie znam więc pewnie jest gdzieś błąd w mojej rozkminie, ale jako umysł ścisły staram się to jakoś na logikę ogarnąć.

KaMYk napisał(a):Jeśli dasz stożek, a nie przeprogramujesz map silnika, to nie uzyskasz dosłownie nic. Turbina będzie miała lżej zasysać powietrze(...)

skoro będzie miała lżej, to znaczy, że będzie mniej hamowała spaliny, a im łatwiejszy przepływ spalin (po to zwiększamy średnicę wydechu, usuwamy nadmiar zakrętów itd.), tym więcej kucyków?
Ostatnio edytowano 30 października 2018, 11:24 przez Vex, łącznie edytowano 1 raz
Vex

-#USER

Imie: Marcin
Auto: Astra K ST
Silnik: B16SHT
Pojemność: 1.6

Postprzez KaMYk » 30 października 2018, 11:22

takie ni to gwizd ni to syk :) ja tam osobiście nic w tym pięknego nie słyszę :) ale ludzie to lubią

Dodanie stożka to wg informacji producenta stożków to wzrost mocy o około 2, czasem 3 KM na silniku co ma około 150 KM z turbiną, to czy możemy to nazwać wzrostem mocy?
Pomijając fakt samego pomiaru który też jest obarczony jakimś błędem pomiarowym, to nawet 3KM, gdzieś tam w górnych granicach obrotów przy 150KM, to faktycznie wzrost mocy :) No faktycznie w cyfrach jest więcej :) tylko co z tego :)
Ale na pewno robiąc program to ze stożkiem uzyskasz więcej niż bez.
Moduł sterujący silnikiem steruje i paliwem i powietrzem i kontroluje spaliny. Bez zmiany parametrów pracy modułu same przeróbki nie wiele dadzą. Sterownik nie wykrywa, czy ma lżej na spalinach, to dociążę silnik tylko pilnuje zadanych parametrów dawki paliwa i powietrza. Ilości się nie zmienią.
KaMYk

Klubowicz

Postprzez felek666 » 30 października 2018, 12:07

Vex, myślę że jak obejrzysz ten film to ci się obraz rozjaśni co najlepiej dać na dolot w aucie
https://www.youtube.com/watch?v=8QFsBMUeyUU
felek666

ModTeam

Województwo: Podkarpackie
Imie: Radek
Numer klubowy: K045
Auto: Astra G
Silnik: Z18XE
Pojemność: 1800
Telefon: 782286459

Postprzez bambo007 » 31 października 2018, 18:42

KaMYk napisał(a):Ilość powietrza w silniku z turbo jest regulowana poprzez 2 parametry: ciśnienie w kolektorze dolotowym i pomiar przepływu. Jeśli dasz stożek, a nie przeprogramujesz map silnika, to nie uzyskasz dosłownie nic. Turbina będzie miała lżej zasysać powietrze, ale po osiągnięciu zadanych ilości zawór bypasowy na spalinach przytnie zasilanie turbiny i utrzyma żądane ciśnienia powietrza i jego przepływ.
Będą tylko efekty dźwiękowe na stożku.

program będzie robiony ale bezpieczny delikatny ale na końcu zabaw :)
co do dźwieku jaki będzie to raczej delikatny bo bedzie nowa pucha zeby nie łapało ciepła z komory silnika.
bambo007

-#USER

Imie: Damian
Auto: Astra J GTC
Silnik: A16LET
Pojemność: 1598

Powrót do Układ dolotowy/wydechowy